Zakaz konkurencji a rażąco wygórowana kara umowna
Nie jest rażąco wygórowana zasądzona kara umowna w wysokości trzykrotności odszkodowania przewidzianego w umowie o zakazie konkurencji. Pracownik, który mając dostęp do istotnych informacji, umyślnie narusza zakaz konkurencji, wypowiadając umowę i podejmując następnego dnia po rozwiązaniu umowy zatrudnienie w konkurencyjnej spółce w ogóle nie wykonuje przyjętego na siebie zobowiązania w umowie o zakazie konkurencji.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku II PK 301/16 z 25 stycznia 2018 r.
W czasie trwania stosunku pracy, pozwana zawarła ze spółką umowę o zakazie konkurencji, która miała obowiązywać rok po rozwiązaniu umowy o pracę. Za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej strona powodowa zobowiązała się wypłacać pozwanej odszkodowanie w wysokości dwunastokrotności 25 proc. wynagrodzenia zasadniczego, płatnego w miesięcznych ratach. Pozwana zobowiązała się do ewentualnej zapłaty kary umownej odpowiadającej dwunastokrotności jej ostatniego wynagrodzenia. Następnie, ta wypowiedziała umowę o pracę i mimo otrzymywania odszkodowania, rozpoczęła wykonywanie pracy dla konkurencyjnej firmy. Spółka wezwała pozwaną do zwrotu wypłaconego jej odszkodowania, a po bezskutecznym upływie terminu pozwała ją o zapłatę odszkodowania. Sąd rejonowy powództwo częściowo uwzględnił i uznał za zasadny zwrot odszkodowania wypłaconego pozwanej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta